Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’a, Rekabet Kurulu’ndan kötü haber geldi

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’a, Rekabet Kurulu’ndan kötü haber geldi

13 views
0
PAYLAŞ

Eğitim Kurulu, Twitter Inc.in tek yönetimin devralınmasına yönelik şekilde işleme onay işlemi, Elon R. Musk’a ait 2022’nin Türkiye’de elde edilen gayri safi gelirinin binde biri olmak üzere idari para cezası ödenmesine karar verdi.

Dünyanın en çok sosyal kullanılan medya platformlarından biri olan Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’a, Rekabet Kurulu’ndan kötü haber geldi.

Kurul, Twitter Inc.’in tek kontrolünün devralınmasına yönelik şekilde işleme onay işlemi; Musk’a 2022 Noelinin ait olduğu Türkiye’de elde edilen gayri safi gelirinin binde biri büyüklüğünde olmak üzere idari para cezası ödenmesine karar verdi.

İZİN ALINMADI
Verilen para cezalarına saygı olarak da Twitter satın alma işlemi konusunda Rekabet Kurulu’ndan izin alınmaması olarak gösteriliyor.

Kararda şu ifadeler şiddeti:

“Elon R. MUSK Tarafından Twitter Inc.in Tek Kontrolünün Devralınmasına Yönelik İnceleme Sonuçlandı.

Turnuva Kurulunun 02.03.2023 tarihli önceki, Elon R. MUSK tarafından Twitter Inc.in tek kontrolünün devralınmasına yönelik işlemin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 11.

İşlemin 4054 sayılı Kanun’un 7. maddesi ve bu maddeye dayanılarak 2010/4 sayılı Rekabet Kurulundan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ kapsamında izne tabi bilinebilir;

İşlem sonucunun etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu işten çıkarılması nedeniyle işleme izin verilmesine,

Bununla birlikte, dosya taşıma işleminin Rekabet Kurulunun kesintisiz olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. bölümün birinci fıkrasının (b) bendi devralma işleminin bir sonucu olan Elon R. MUSK’a 2022’ye ait Türkiye’de elde edilen Gayri safi gelirinin binde biri oranında olmak üzere idari para cezasına çarptırılmasına bakmalı kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK