Üç aylıkken yurda verildi, babasını 9 annesini 24 yaşında tanıdı yazar oldu

Üç aylıkken yurda verildi, babasını 9 annesini 24 yaşında tanıdı yazar oldu

4 views
0
PAYLAŞ

Ancak Akyüz, tüm bu olumsuzluklara rağmen devlet sayesinde büyüdü sosyolog gördükten sonra tüm yaşadığı acılara iki kitap kaleme aldı.

Çukurova 15. Kitap Fuarında kesinlikle yazar kitapseverlerle buluşturuyoruz. Bunlardan biri de 42 yaşında ve 2 çocuk annesi olan Sosyolog Yazar Sevda Akyüz. Ancak Akyüz’ü seçkin seçkin hem hikayesi kendi hem de yazdığı “Devletin Kızı Lülü” ve Hangisi Senin Hikayen” isimli kitaplarındaki gerçek insan öyküleri. Akyüz, daha 2.5 aylıkken annesi akıl hastası olduğu, babası da başka bir kadının evlendiği için 2.5 yaşındaki ablası ve 6 yaşındaki abisiyle birlikte Yozgat Yetiştirme Yurduna verildi. Akyüz burada 18 yıl geride kalanlarken babasını ilk kez 9 yaşında annesini ise 24 yaşında gördü. Akyüz, devlet sayesinde büyüdü sosyolog oldu. Bununla da kalmayan Akyüz, yurtta kalan Avrupalıların gerçek hikayelerini iki kitapla kaleme aldı.

Akyüz, yazdığı kitaplar ve hayat hikayesini anlatırken, “Babam başka bir evlilik yapıyor ve annem akıl hastası olduğu için ebeveynleri sahip çıkıyor, biz 3 kardeşte ortada kalıyoruz. Daha sonra bize devlet destek çıktı. İlk kitabımın adı ‘Devletin Kızı Lülü’ yani ben aidiyet duygusu olarak hükümeti kızı olarak mülkler için ve devlette yetişmiş bir insan olarak artı oranın ahlakını almış biri olarak toplulukları nasıl faydalı olur biraz onu kullanmaya çalışır. insanlar bizim hakkımızda, kimsesizlik hakkında ve çocuklarla iletişim hakkında çokta zannedildiği kadar bilgilerinin olmadığını, birini da doğru gösteremediklerini yaşayan biri olarak kendi kendime anlatmak istedim” dedi.

Akyüz annesinden bahsederken sesini titreyerek şöyle devam etti:

“Annem akıl hastasıydı ve 9 yıl önce vefat etti. Aslına çıkışını inceleme noktam birazda annem. Toplumda biz yaralı insanları barındırmıyoruz. Onların yaşamasına çok imkan sağlıyoruz. Biraz akıl hastası kadınının bile yaşadığı kötü hayatı insanların kime ne yaşattığını deneyerek çalışıyor. Biz içimize unuttuğumuz şeyleri başkasının hayatını nasıl mahvedebiliyor biraz onu anlatıyorum. Ben 18 yıl boyunca devlet korumasında kaldım ilk kez 9 yaşında babamı 24 yaşımda ise annemi gördüm. Annemle ilgili duygum onunla barışmamı sağladığı için kendine bile yetemeyen ve benden daha çok korunmaya ihtiyacı olduğunu fark ettiğimde yumuşadım. Akıl hastası bir kadının anne diyemediği hakkında gözaltına alındı ​​ve kabullendim. Babamla ilk karşılaşmamda onun yeni bir ailesi vardı ve biz o aileye misafir gezerken. O yüzden de kendimi çok fazla hava tıslayamadım. Kişisel en çok ait olduğum yer, hükümetin bana sağladığı olanaklardı ve orayı yuvam olarak gördüm.”

Akyüz, fuarda imza günü düzenleyip daha sonrada Adana Çocuk Evleri Sitesinde “Motivasyon ve Başarı” konulu söyleşi yaptı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK