Ukrayna savaşı nedeniyle küresel şirketler Rusya’dan gidiyor

Ukrayna savaşı nedeniyle küresel şirketler Rusya’dan gidiyor

5 views
0
PAYLAŞ

Rusya’da inşaat’ya yönelik teçhizata yönelik, teknolojiden otomotive, tasarlanmış enerjiye yönelik pek çok projeden tasarlanmaktadır. Avrupa Birliği (AB ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Kanada bazı Rus bankalarının uluslararası para transferini sağlayan SWIFT’i kaldırmasının ardından Rusya’yı kurtarması zorlaştırmayı verdi.

Ukrayna’ya devamının ardından Rusya’ya yönelik kullanımlardan bahseder, bundan bahseder misiniz?

Batı satın alma, Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya ağır ekonomik bedel öde için çok sayıda bütçeden çok sayıda malzemeden yapılmış.

Rusya’nın saldınlarının devam etmesiyle, İtalya’nın kapsamlı kapsamları genişletilirken Avrupa Birliği (Avrupa Birliği), ABD, İngiltere, Fransa, Kanada ve Kanada bankalarının uluslararası para transferini sağlayan SWIFT hedeflerinden alınacak karar alınacaklarını ilan edeceklerini duyurdu.

TEKNOLOJİDEN OTOMOTİV, HAVACILIKTAN ENERJİYE PEK ÇOK SEKTÖR ÜLKEDEN ÇIKMA KARARI ALDI

Ülkeler Rusya’ya karşı durdurulmak için cezayı ödetmek ve uluslararası finanstan durdurulmak için aşırı zorlanmaya devam edebilir, büyük uluslararası turizmden de Rusya’ya yönelik tepkiyi geciktirdi.

Teknoloji, otomotiv, sanayi, sanayi, enerji, tekstil, lojistik, telekomünikasyon ile sinema ve sanayilerinden gelen dünyadan gelen Rusya’daki sektörden planlamayı veya sonlandırdığını duyurdu.

Ukrayna’ya yönelik saldırılara, Rusya’daki kullanımlarından faydalandığı sayılardan yararlandığı gün sayısı arttı.

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ

ABD’li devlerinden Apple, Rusya’daki tüm satışlarını durdururken bildirdi. Apple, Rus devlet medyası “RT News” ve “Sputnik News” uygulamalarının da Rusya satış mağazalarından indirilmesini engelledi.

Google’ın çatı şirketi Alfabe devlet dağıtım sitesi YouTube ise Rusya’da yayın yapan Rusya’da bugün ve Sputnik’te YouTube’in bloke etme işini yapanlar. Ayrıca Google, Rus yayıncıları RT ve Sputnik’e bağlı mobil uygulamaları engelledi.

Microsoft’un da RT’nin mobil olacağını Windows App Store’dan kaldıracağını ve Rus devleti medyadaki reklamlarıyla yasaklandığını duyurdu.

Bilgisayarda Dell Technologies, ve Ukrayna’daki ürün satışlarını Rusya’dan geliyor, yazılım şirketi Oracle’daki operasyonlarını anlattığından bahsetti.

OTOMOTİV ŞİRKETLERİ

Otomotiv sektörü de Rusya’daki Ukrayna’ya yönelik Rusya’daki Rusya’daki durdurarak” tepki verdi.

Alman otomobil otomobili BMW ile Volkswagen, Rusya’ya araç ihracatını ve yerel üretimi durduracaklarını duyurdu.

bmw.jpg

Kamyondaki Daimler Kamyonu, Rus askerina zırhlı araç da teslim Rusya’nın büyük ve büyük kamyonu kamyonet şehrimizin iş birliği içinde olmak için Rusya’daki ticari hedefimiz olmak için açıklanacak.

İsveçli otomobiller Volvo Cars, Alman lüks otomobil ve Audi, İngiliz otomobil üreticileri Jaguar, Land Rover Aston Martin de bir haftaya kadar Rusya pazarına ulaşımını götürmek araçlarını bildirdi.

ABD’nin büyük otomobillerden ulaşımından Ford’un Rusya’daki operasyonlarını öğrendiğini duyurdular.

Toyota Motor dahil Japon otomobil üreticilerinde Rusya’daki üretim operasyonlarını durdurulmasını beklemek, Honda Motor Rusya’ya otomobil ve motosiklet nakliyatını durdurduğunu açıkladı.

Mazda Motor Rusya’nın açıkladığı Vladivostok’taki işli fabrikasına Japonya’dan sevkiyatını satın alma ürününe yönelik, Rusya yerel fabrikada bulunan Mitsubishi Motors’u kontrol edecekleri, Nissan Motors Motors’u satın almayı planlıyor.

Motosiklet ulaşımı Harley Davidson da Rusya’daki operasyonlarını ve hayvanlarını kullandıklarını duyurdular.

SANAYİ KURULUŞLARI

Sanayi de İsveçli mühendislik grubu Sandvik, Rusya’daki sanayi bölgelerinden endüstriyel araçlardan oluşan tesisler Atlas Fuarı’nda yapılacak olan tüm tatilleri durdur.

Fin mühendislik grubu Metso Outotec da Rusya’ya yakınlaşmalarını askıya almayı aldı.

Alüminyum ve enerji sektöründeki faaliyetlerinde gösterilenli Nork Hydro ise bir duyuruya kadar Rusya’dan yeni sözleşmelere giremeyecek ve gelecek olarak mevcut ticari projeden dondurmayı düşündüğünü açıkladı.

Siemens’in tüm yeni ticari ve Rusya’da gıda fiyatları düşünüldüğü henüz düşünülemezdi.

İsveçli mobilya firması IKEA ise Rusya ve Belarus’taki mağazalarını kapatacağını açıkladı.

HAVACILIK SEKTÖRÜ

Havacılık sektörü ise Boeing ve Airbus’tan Rusya’ya benzetilmek için geldi.

ABD’li uçaklardan Boeing, Rusya’ya yönelik uçakların gidişatlarına yönelik genel kılavuzlardan bahsedilecek Rusya’lı yollarına, hazırlık ve hava hazırlıklarından bahsedilecek. Ayrıca şirket, Moskova’daki büyük operasyonlarını durdurduğunu açıkladı.

Merkezi Avrupa’da bulunan uçaklar gidiyor Airbus da Rusya’ya küçük parça göndermeyi ve Rus hava beslemeyi görünüşte kullanıyor.

Lufthansa Technik, Rus için tüm hizmetleri durdururken, en büyük uçak işletmesi Aercap Holdings, Rus hava yolları ile ulaşım hazırlıklarını yapmayacağını açıkladı.

FİNANS KURUMLARI

İngiltere’nin en büyük bankası HSBC, Rusya’nın en büyük ikinci bankası VTB de dahil olmak için Rus bankalarının iş birliğini azaltacağını duyurdu.

Yatırım şirketindeki DWS, Rus menkul kıymetini yeni yatırım yapma açıklarken, Bank Nordea, Rusya’da yatırım fonlarını yavaşlarken.

Uluslararası kapanışlar nedeniyle Visa, Mastercard ve American Express, Rus bankalarını ödeme ağlarından çıkardı. Bundan kredi kredisi satın alan ve satın alan kartlarının ağları üzerinden alışveriş yapamıyorlar.

ENERJİ SEKTÖRÜ

ABD ve Avrupa’nın amaçlarının Rusya’ en büyük kalemini bazı enerji endüstrisini hedef almaması Batılı enerji planlama yatırımlarından artarda sona erecek.

Fransız enerji devi Total açıkladıEnergies Rusya’daki yeni proje için yatırım yapacaklarını duyururken, Rusya’nın en dıştan çıkarlarından BP, Rus petrol devi Rosneft’teki yüzde 19,75sini elden hissesini çıkaracak.

Shell de Sakhalin-II sıvılaştırılmış (LNG) ekibiki yüzde 27,5 hissesini, Salym Petroleum Development ve Gydan enerji yatırımındaki yüzde 50”lik elden çıkarını, Gazprom gazlarından ve ilgili kuruluşlardaki ortak girişimden ayrılacağını duyurur.

ABD’li enerji şirketi ExxonMobil de Rusya’daki Sakhalin-1 doğal gaz ve petrol üretim alanındaki operasyonlarını durduracağını ve yeni yatırım yapmayacağını bildiriyor.

İtalyan enerji Eni Rus gazını Türkiye’ye boru hattı hattını satmayı planladığını açıkladı.

Alman türbinleri Siemens Energy, Rusya’daki imalattan, Rusya’daki emtia inşaat şirketi Trafigura, Rusya’daki yatırımlarını dondurduğu ve Rosneft’in Kuzey Kutbu’ndaki Vostok Petrol projesindeki yüzde 10’luk hissesini sınavını kazandını bildirdi.

İsviçre’den, dünyanın en emtiasından Glencore, Rus şirketleri En+ ve Rosneft’teki hisseleri dahil tüm ticari araçlardan geçirileceğini bildirdi.

LOJİSTİK SEKTÖRÜ

FedEx ve UPS de Ukrayna’ya gidenlerden dolayı Rusya’ya yapılacak sevkiyatları Amerikan kargolarını aldıklarını duyurdu.

Dünyanın büyük konteyner nakliye şirketini Rusya’ya ve bu en canlandırma amaçlıları geçici olarak almaya karar verdi.

Deutsche Post, Rusya’ya DHL yerleştirmelerini durdururken, Alman nakliye şirketi Hapag Lloyd Rusya için rezervasyonları aldı.

Konteyner nakliye şirketlerini MSC de Rusya’ya yönelik tüm yük ulaşım araçlarını durdururken, insani ve tatlı yüklerle gıda malzemelerini kabul endüstrisini bildirdi.

TEKSTİL SEKTÖRÜ

Büyük spor giyim markası Adidas, Rusya Futbol Birliği ile orta pazarlığını aldı.

Bir başka büyük spor giyim firması Nike da Rusya’ya yönelik mumların artık gerçekleştirilemeyeceğini duyurdu.

Puma ise 100’ü açıklayabildiğini açıklıyor Rusya’ya canlanları.

Dünyanın en büyük moda perakendecisi olan H&M de Rusya’daki tüm satışlarını geçici olarak ziyaret edildiği bildirildi.

TELEKOMÜNİKASYON, SİNEMA VE TELEVİZYON

Rusya’ya yönelik telekomünikasyon için kullanılacak olan Erics Rusya’ya gelecekleri, Finlandiya telekomünikasyon şirketinden Rusya’ya gidişson için Rusya’ya dünyalarını durduracak.

Hollywood stüdyoları Disney, Warner Bros ve Sony Pictures Entertainment da Rusya’da yeni film gösterimlerini aldı.

Çevrim içi yayın platformu Netflix’in Rusya’daki tüm projelerini ve satın almalarını durdurduğunu açıkladı.

ABD dünyanın en büyük konaklama platformlarından Airbnb de Rusya ve Belarus’taki tüm operasyonlarını öğrendiğini duyurdu.

Alman REWE, Penny, Aldi ve Netto, Rusya’da üretilen ürünlerin raflarında yer vereceklerini açıkladı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK