Uzmanından korkutan uyarı: “Yunus balıkları, önlem alınmazsa nesli tükenme tehlikesi altına girebilir”

Uzmanından korkutan uyarı: “Yunus balıkları, önlem alınmazsa nesli tükenme tehlikesi altına girebilir”

5 views
0
PAYLAŞ

Mersin’de oğlu 2 yılda 6 yunus balığının ölü şekilde karaya vurduğunu söyleyen Prof. Dr. Deniz Ayaş, “Bu çok büyük bir rakam. Ölümlerin büyük bölümünün sürdürülmesi faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Eğer önlem alınmazsa bu canlılarda nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir” dedi.

Son yıllarda dünyanın çeşitli noktalarında bulunan yunus balıklarının ölü olarak kıyıya vurması ilim insanlarını korkutuyor. Sadece Mersin’de oğlu 2 yılda 6 yunus balığı ölü olarak kıyıya vururken, ilim insanların bu rakamların çok yüksek olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili İHA danışmanında bulunan Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.

Çok nadir olarak çizgili yunusların da görüldüğünü kaydeden Ayas, “Geçen senelerde şekilde ölü bir tane çizgili yunus sahile vurmuştu. .Bizim müzemizde şu anda 6 yunus balığı var.Mersin’deki yunus ölümlerinin gözlemlendiğinizde bunların yüksek noktaları.Sadece son 2 yılda 6 yunus balığının ölü olarak kıyıya vurması yüksek bir rakam” diye konuştu.

“Önlemler alınmazsa, tehlike altındaki kirler arasında olabilir”

Doğumların ölümlerinin nedenlerinin doğum sırasında doğduğunu vurgulayan Prof.Dr. Ayas, “Ölen balıkları incelediğimizde özellikle bazı geldiği ağda boğulma veya çırpınma sürecini yaşadıklarını görüyoruz. Buda şunu aslında doğruluyor bizim için. Mersin körfezinde Akdeniz foku gibi türler var.Bu canlıların nesli kritik düzeyi.Ancak yunuslar kutlamalarında olsa endüstriyel ve sürdürme ile turizm faaliyetleri bu türün geleceği için de ciddi problemler oluşturuyor.Yani ölmez bu türlerin de çeşitli yükleme alınmazsa neslinin tehlike altına girme durumuna girebilir” kullanım kullandı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK