Vali Pehlivan: “Yatırımlar heyecan veriyor”

Vali Pehlivan: “Yatırımlar heyecan veriyor”

6 views
0
PAYLAŞ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 2022 yılında Mersin’de yerleşik 348 boyutlu proje yürütüldüğünün bilgisini vererek, “Bu büyüme mali değeri yaklaşık 53 milyar TL’dir. Bu projeler için de yaklaşık 13 milyar TL harcama yapılmıştır” dedi.

Vali Pehlivan, bir derneğin olağan genel kurul galasına katıldı. Programda konuşmada, 2023 yılının Türkiye için önemli bir yıla dikkat çeken Pehlivan, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümü ve yeni bir yüzyıla hazırlanıyoruz. Yüz yıl önce Kurtuluş Savaşı yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebeveyninde verilen mücadeleler imparatorluğu cumhuriyetimiz ilan edildi. çıkma hedef anlayışına dayanıyordu.Aradan geçen yüz yıllık bir süre egemen mücadeleye devam etti, bugün de devam ediyor.Her alan özellikle tam çevresindeki bölgelerdeki tam güvencen, teminatın karşıladığı sınırlar içinde ve ötesinde devlet olarak mücadelelerimiz ve bunlarla birlikte işte burada o muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefine ulaşmak maksadıyla da gene her alanda sayısız yatırımlar hayata geçmek” amacını kullandı.

İlin valisi olarak Mersin’deki kamu yatırımlarını yakından takip ediyoruz ve amaçlıyoruz bütün sektörlerle yakın temaslar içinde bulunmaya gayret gösterdiklerini kaydeden Pehlivan, “2022 yılında ilimizde yayında 348 planlanan proje yürütülmüştür ve bu süreçte mali değeri yaklaşık 53 milyar TL’dir. Ulaşımdan eğitime, sağlıktan Spora akla ulaşabilme sayıları bütün alanlarındaki bu yatırımlar içinde tamamlanan proje 108’dir.Bu projeler için de yaklaşık 13 milyar TL harcama yapılmıştır.Bu yatırımların ilimizde hayata geçirme konusundaki desteklerinden dolayı gençlik yöneticimize ilimiz adına şükranlarımızı sunanum.Bakanlarımız başta olmak üzere bütün bakanlıklarımıza ve emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Yatırımlar heyecan veriyor”

Yapılan bütün yatırımların heyecanlandırdığını dile getiren Pehlivan, “Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti sahipleri olarak yeni bir yüzyıla doğru yol alırken her alanda bu yatırımların hayata geçmesinden heyecanın geçtiği. Devam etmesi, çalışanların olması, ham madde ve emtia fiyatlarındaki dizinina rağmen, arz ve tutukluluk süresinde yaşanmasına rağmen yine de yaşayanların parametrelerin olumlu konukseverlik izlemesi, gösterimin boyutları olduğu gibi ilimize de olumlu yansıdı, yansıyor.Son yıl, yani 2022 yılında ihracatta yüzde yüzde 45 yıllık Efsaneyle 6 milyar satışa ulaştı. bağlama da duş ticaret hacmimiz yüzde 35 şov gösterdi. Verilerin pandemi ve ardından Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu sıkıntıların aşılması sürecinde devletimizin, ilgili bakanlıklarımızın teşviklerinin doğal ki payı büyük. Bununla birlikte siz değerli iş insanlarının yılmadan yatırımlarının sürdürülmesinin, üretime devam süresinin, istihdam kullanımının payı da kuşkusuz bir o kadar büyük. konuşmalarıyla müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise iş dünyası ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Mersin’in iş dünyası ile büyüyen bir kent olduğunu söyledi. Kentin çapındaki ana işletme ticaret, liman ve dünya ticaret olduğunu, yaklaşık Mersin’e Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinden çalışmak için gelen insanların bildiğine değinen Seçer, “Hiç kimsenin geldiği yeri, vatanını, memleketini gittiği, çoluğunun çocuğunu alıp bir başka şehre gelmez. Ama Mersin’e herkes gelmiş. Doğudan, Güneydoğudan, Orta Anadolu’dan, Karadeniz’den, Ege’den, Trakya’dan, her yerden. Hoş görünmüş sefa gelmiş, iyi ki de görmüş. Rengarenk bir kente gitmiş” dedi.

“Ben kendimi dünyanın en mutlu belediye başkanı olarak ekledim”

Mersin’de kitleleri artığını ve sahip olduklarını bu eşyalar rahatsız edici olmadıklarını söyleyenler Seçer, insanlar için mutlaka olumlu gelişmeler olması üzerine dikkat edin, “Olumlu yatırımlar vardır. Hepimizin bunun farkındayız ve enerjisi yüksek, bereketli bir kentte yaşamaktan da çok keyifliyiz. Ben kendimi dünyanın en mutlu belediye başkanı olarak ekledim. Böyle bir müstesna kent belediye başkanıyım. Mersin’in keşfedilmeyeceğine. Mersin’in keşfedilmemiş hali buysa keşfedilmiş hali inanın bana muazzam olur” diye konuştu.

“Bu belediye iyi yönetiliyor, mali disiplin çok sağlam”

Göreve geldiğinizde ağır borç yükü ile karşılaştığına da değinen Seçer, “Ama şimdi geldiğimiz noktayı size söylesem inandırıcı gelmez. Toplam bağlı kuruluşlar, iştirakler hepsi içinde yaklaşık 15,5 milyar TL bütçemiz var. Yaklaşık olarak da bu bütçeyi gerçekleştirmek için 13-14 milyar civarında bir gelir olacak. Ön görüşümüz bu. Peki bizim borcumuz ne? 3 milyar 750 milyon TL hepsi dahil. Bu dönemde ufak tefek dersler da oldu. Şimdi geldiğim bütçeye ölçümleri, o zamanki gelirime bağlı olarak, devraldığım borca ​​değerlerine, 3 milyar TL borç var toplamına ulaştım. Geliri nedir bu belediyenin? Oradan buradan 2019 yılında bize gelen paranın tamamı 2 milyar 250 milyon TL. Ama bugün 2023’ün başlarında 15,5 milyar TL’lik bütçem var düşünüyorum, gerçekleştirmeye gideceğiniz gelir bütçem 13-14 milyar lira” kullanıldı.

Mersin kent merkezinin çözülemeyen imarı çözebildiklerini de dile getiren Seçer, “20 yıldır çözemediğimiz merkezin imarını çözerek. Mezitli’nin de Yenişehir’in de Toroslar’ın da çözdük. Akdeniz önemli bir yer, nefret mektubu. Sanayi tesisi kuracağım yer yok, lojistik tesis kuracağım yer yok, enerji depolama muhafazası var, yer yok. Olan nazım planlarını, Büyükşehir Meclisinde hepsini kabul ettik. Şu anda uygulama planları yapıldı. 1/1000’likler ve yapım çalışmaları da süratle devam ediyor” şeklinde konuştu.

Programa eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Mersin milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve kent protokolü katıldı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK