Yardım malzemelerini taşıyan Japon uçağı Türkiye’ye ulaştı

Yardım malzemelerini taşıyan Japon uçağı Türkiye’ye ulaştı

4 views
0
PAYLAŞ

Japonya’dan itibaren yaklaşık 25 tonluk çadır ve insani yardım malzemesi taşıyan uçak Adana’da İncirlik üretimine ulaştı.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından yurt dışı ve yurt içi yardımlar devam ediyor. Adana İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı deprem bölgelerine gelen yardımların ulaştırılması için mantıksal merkez görevini görüyor.

Japonya’dan kalkan ve içerisinde yaklaşık 25 tonluk bir çadır ve insani yardım malzemesi bulunan uçak İncirlik yayılımına ulaştı. Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro uçağı yapan Japon kafilesini aldı.

Basın mensuplarına açıklamalarında bulunan Büyükelçi Suzuki Kazuhiro, ”11 Mart 2011’de büyük Japonya depremi meydana geldi. O depremlerin akabinde Türk AFAD kurtarma ekibi 1 ay boyunca arama kurtarma çalışmaları sürdürdü. Biz bunu asla unutmayacağız. Aramızda var olan dostluğumuza dayalı olarak bir şekilde desteğimizi sürdürüyoruz. Depremin akabinde Japon ekibi uluslararası acil kurtarma ekibini görevlendirdi. 73 üyeden oluşan arama kurtarma ekibinin dönüşünü beklemeden hükümetimiz uluslararası acil yardım sağlık ekibini de görevlendirdi ve toplam 181 üyeden oluşan sağlık ekibi 2 bin kişiyi tedavi etti. Genel olarak yapı, sismoloji, izolasyon ve depreme dayanıklılık gibi uzmanlarından oluşan uzman ekip de görevlendirdik ve kendilerini afet bölgesinde yapılanma kutlamalarında tavsiyelerde bulunmak için 10 günlük çalışma yaptı. Başbakanımız Japonya Başbakanı Kişida Fumio tarafından 8,5 milyon ölüme acil insani yardım teklifinde bulunuldu. Bundan böyle de afetzedelerin ihtiyaçlarını gidermemizi sürdüreceğiz” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK