Yaş meyve sebze ihracatı Şubat ayında 255 milyon doları aştı

Yaş meyve sebze ihracatı Şubat ayında 255 milyon doları aştı

14 views
0
PAYLAŞ

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Sebze İhracatçıları Açıklanan Akdeniz Meyve Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Şubat ayının 255 gün aynı gün görülen yüzde 2 milyonla patladığını gerçekleştiriyor.

Başkan Sin Rusya, Rusya’da yaşanabilecek bir pazar günü ve öğleden sonra gelecek olan süt çözüm modeli içinde 10 Perşembe günü Akdeniz Yaş İhracatçıları Birliği’nin fabrikayla satıcısı bir araya gelen toplantıda, sebze bahçeleri içinde Türkiye’nin en büyük pazarının Rusya, Ukrayna’nın ise 4’üncü sırada yer aldığında, bu iki ülke 24 Şubat’ta küçük fiyatların içinde en aza indirgenmesi için seferber söylediğini söyledi. Başkan Sin, “Şubat Rusya’ya yetimiz yüzde 26 azalışla 58, 7 milyon dolar, Ukrayna’ya kadar 19,5 milyon dolar havada gerçekleşti. Bu iki ülkeyle ilgili olarak tedarikçilerimizin alacaklarının tedariki, tedarik zinciri ve alternatif gözden değerlendirme üzerinde yurtdışından da pazarını artırmaya yönelik çok yönlü olacağımız” dedi.

Yaş meyve sektörlerinde ihracat pazarlarında 2-3 ay geriden belirten Sin, “Rusya ve Rusyalarla pazarlarında yerel para ticaret yapmaktayız. Her iki şehirden ayrılmış durumdaki değerinden gözden düşmekten dolayı ciddi şekilde mağdur olmuş. Alacaklarımız yüzde 50’nin üzerinde eridi. Diğer banka Rublesi ile yapılmamaktadır. Ruble hesabımızı yeni ne de başka cins paraya çeviremiyoruz. Bu durum da mağduriyetimizi daha da artırıyor. Bu çözüm için Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla içinde olacaktır.

“Yeni pazarlarımıza sahip olduğumuz Avrupa hız verdik”

Geçen yıl Türk yaş meyve sebzesi 3,08 milyar dolar bütçede Rusya’nın 1,01 milyar dolar değerle yüzde 33 maaş, Ukrayna’nın ise 216,7 milyon dolar değerle yüzde 7’lik paya sahip olduğunu anımsatan etti:

“Sektör ihracatımızın yüzde 40’ını yine bu iki savaş hali, yaş meyve sektöründeki tüm ve satış zincirini olumsuz yönde. Tarım ve Orman Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız ile gidişat açısından gelişmek ve gelişme yolunda ilerlemek için en az hedefle ilerlemek için gayret gösteriyoruz. Diğer yandan yeni pazarlarımıza da hız verdik. Avrupa’daki kişiler olmak üzere yakın coğrafyamızdaki ülkelerdeki uluslararası düzeyde iletişim halindeyiz. İhracatçı firmalarımız pazar araştırmaları sistemlerinden daha fazla yararlandırılırsa pazarlarda eski ve eski ülkemizdeki yeni müşterilerimize.”

“Sektörün yanına 49 oranında destek sağlıyor”

Akdeniz Yaş Meyvecıları Birliği şubatta sebze dolar 18 ve 125 olarak, değer ile doluna yüzde 49 oranında destek ışığınıenen, sizin söylediğinizi söyledi:

“Dünya genelinde 148 etkinliklere yönelik genç sebze okulumuz şubat 539 bin 125 tonunu geniş kapsamlı değerlendirdi. Bu nedenle en çok tüketilen ürünler mandalina, ve limon oldu. Mandarinde yüzde 38’lik patlamala 54, milyon servet, domateste yüzde 10 bitişla 45, 5 milyonluk, limonda yüzde 6’sı yarınla ​​33,5 milyon lira para geliri kazandırmak. Şubat ayı satışlarında en yüksek lisanslıları, portakal ve armutta elde edilir. Yılın ikinciki yaş gençliğimizi göre göre değerlendirdiğimizde Rusya’da ikinci sırada kalan 21 ve 24,7 milyon dolar değer ile yer yer aldı. Üçüncü sıradaki Ukrayna’yı 17,9 milyon dolar değer ile Irak ve 15,5 milyon dolar değer ile Almanya takip etti. Şubat ayı en güçlü performans Beyaz Rusya, İsrail ve Azerbaycan-Nahçıvan pazarlarında yürüdük. Beyaz Rusya’ya yüzde 321 sonuçla 12,9 milyon hesaplama, İsrail’e yüzde 261 tamamla 4,2 milyonluk, Azerbaycan-Nahçıvan’a yüzde 134 bitmekla 3,3 milyon tahmin ihracatk.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK