Yer fıstığı üreticinin yüzünü güldürdü

Yer fıstığı üreticinin yüzünü güldürdü

9 views
0
PAYLAŞ

Çukurova’nın mücadelesi için harcanan yer fıstığı için çiftçilerin tarlalarda mesai harcamaları sürüyor. Geçen yıl kilosu 8 TL olan yer fıstığının 35 TL’ye geleceği bu yıl güldürdü.

Adana’nın Kozan ilçesine Bağlı Kayhan Mahallesi’nde bereketli Çukurova topraklarına yerte çekirdeği eken bölgesi rekol ve fiyatı ile güldürdü. Tarlada çiftçilerin işi mesaisi sürerken, puanlar da başaklama yapmak şekerlik fıstıklarını top.

Bu yıl 100 arazi araziye Halisbey Masal makinesi yer fıstığı ekimi yapan çiftçi Ömer Türk, tohumn tarımde 100 kilogram daha fazla ürün vermesi ile rekoltenin yükseldiğini belirtti. Türk, bu yıl ekim için “50-55 tonluk bir açıklama bekliyoruz. Bu sezon. Yerli tohum ektik. Amerikan tarlalarında 100 kilo fark atıyor. Yerli bir tohum olan Halisbey Masal tohumu ile rekoltemiz de yüksek oldu. Ekim alanı az olduğu için her seneye üçe katladı. Geçen sene harmanda 8 TL’ydi bu yıl 35 TL. Endüstriye de için yer fıstığını kullananlar. Bu yıl emeğimizin karşılığını alıyoruz. Ürün ve verim çok güzel” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK